Cenaze Töreninden Hayvan Dağıtımına…

Değerli çalışma arkadaşımız Lamin Sadybah’nın kız kardeşini ebediyete uğurladık bugün. Klinikteki umutlu bekleyişimiz ani gelen ölümle son bulmuş, bir anda hüzne boğulmuştuk. Derme çatma bir kliniğin kapısından hiç ayrılmayan Lamin’e istememesine rağmen yemek taşımış, acaba Banjul’da daha büyük bir hastaneye nasıl gönderebiliriz diye Saul’le konuştuktan bir iki saat sonra Lamin’in göz yaşları içerisindeki telefonuyla ölüm haberini almıştık.

Kaiaf kaiaf2 kaiaf3

Bugün Soma’da defnettik cenazeyi. Bahkunda (Sadybah’ların evi) cenaze için gelen büyük bir kalabalıkla doluydu. Hıçkırıklar,feryatlar,ağıtlar… Hemen yakındaki caminin avlusunda yere bırakılmış tabutun önünde dualar okundu,cenaze namazı kılındı. Ve merhumu toprağa verdik… Mezarlıktan kalabalık dağılmaya başlayınca Lamin’le beraber henüz örtülmüş mezarın başında kaldık bir süre, dayanma sınırı burada aşılmıştı, mezara kadar sanki beni teselli eder gibi üzülme Madi hayat bu, çok hastaydı,acı çekiyordu diyerek bir anlamda kendini dizginlemeye çalışan Sadybah  gözyaşlarını daha fazla tutamadı. Beraber el ele tutuşarak kalabalığın arkasından Bahkunda’ya doğru yürümeye başladık.

kaiaf4 kaiaf5 kaiaf6

Yürürken ‘Madi sabah haber geldi,hayvanların bir kısmının alımını tamamlamışlar buradan Kaiaf’a gidip alınan 60 hayvanı dağıtmalıyız’ dediğinde kulaklarıma inanamadım. Başka bir gün yapabiliriz,bugün cenazemiz var diyecek oldum fakat ikimiz de bu işin yapılması gerektiğini biliyorduk. Hem yararlanıcılarımız yolumuzu gözlüyordu,hem hayvanları bir yerde toplayıp bekletme imkanına sahip değildik hem de çeşitli yerlerden satın aldığımız hayvanların herhangi birisinde hastalık olması durumuna karşı bunun yayılmasını önlemek için daha önceden belirlediğimiz bir yöntemdi bu. Bekletemezdik. Biz Saul’le hallederiz senin gelmene gerek yok dedim. Elbette Sadybah bunu da kabul etmedi.

Bahkunda’da bir süre daha kaldıktan sonra yeni parti hayvanlarımızı dağıtacağımız üç bölgeden birisi olan Kaiaf’a doğru yola çıktık. 42’si koyu 18’i keçi toplam 60 küçükbaş hayvanın dağıtımını belirlenen 30 yararlanıcıya 2’şer adet olacak şekilde gerçekleştirdik. Bölgede çok fazla talep olduğu için daha fazla sayıda yararlanıcıya cevap verebilmek adına dağıtımımızı bu bölgede 2 şer hayvan şeklinde gerçekleştirmek durumunda kaldık.

kaiaf7 kaiaf8

Önümüzdeki bir iki gün içerisinde yerel proje sorumlularımız alım süreci devam eden yaklaşık 120 hayvanı daha Bureng ve Pakaliba bölgelerine dağıtacak. Bu hafta itibariyle Gambiya’da yürüttüğümüz küçükbaş hayvancılık projemizde 1340 sayısına ulaşacağız. Bu yaklaşık 450 ailenin, binlerce insanın yaşamında yaratılan nitelikli  değişim ve 3 yıl boyunca her doğan 2 yavrudan birisinin yeni bir aileye verilmesi  yükümlülüğünden dolayı da gelecek için umut anlamını taşıyor. Bu farkı yaratmamızı sağlayan destekçilerimize sonsuz teşekkürler. Evet hayat devam ediyor,yılmadan yorulmadan yıkılmadan insanların hayatına dokunma çabamızı sürdüreceğiz, Lamin Sadybah’nın yaptığı gibi…

kaiaf9

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s