Brikama Ba’da Yüzler Gülüyor!

1890433_473568992766037_470316033_oKöylülerle gerekli kontratı imzalamak ve değirmenin kurulumu için gereken parayı iletmek için, Coca Cola Foundation tarafından sağlanan bütçeyle satın aldığımız iki pirinç değirmeninden birisini teslim ettiğimiz Brikama Ba’ya gittik.

Doğrusu bu kadar coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanacağımızı tahmin etmemiştik. Bu karşılama töreninde kadınların başrolde olmasının çok geçerli bir sebebi var : Yürüttüğümüz projeler ilk elden hayatın en temel üretici gücü olan kadınların yaşamını değiştiriyor, onları destekliyor. Tamamen kol gücüyle günler süren uğraşlarla pirinci döverek un haline getiren kadınlar değirmenlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Bu projenin köylerinde gerçekleşmesine vesile olan yine onlar. Bizim de çalışmalarımızı yürüttüğümüz WACC ofise çok uzak bir lokasyonda olan köylerinden temsilci gönderip bu değirmene olan ihtiyaçlarını WACC genel sekreteri Lamin Sadybah’a anlatarak bu kaynağın köylerine gelmesini sağladı Brikama Ba kadınları. Biz de en son aldığımız iki değirmenden birini bu köye kurmaya karar verdik. Gambiya halkı yoksulluğu ve yoksunluğu çok uç boyutta yaşamasına rağmen yüzlerinden gülümseme eksik olmayan neşeli bir halk.

Yaptığımız toplantıda Gambiya’da görmeye hiç de alışık olmadığımız şekilde köylülerin duygusallaştıklarını ağlamaklı olduklarını görüyoruz. 10 yıldır resmi ya da gayri resmi hiç bir yardım almadıklarını kendilerini en yalnız hissettikleri anda bizim geldiğimizi söylüyorlar. Eğer doğru kullanılırsa dünyanın başka bir bölgesinde belki insanların bir gecede harcadıkları bir parayla burada hayatların nasıl değişebildiğini görmek çok sarsıcı.

Daha çok değirmene ihtiyacımız var, bunun için de desteğe… Sen De Gel ve beraber değiştirelim hayatları, beraber dans edelim dünyanın öbür ucunda senin el uzatmanı bekleyen kardeşlerimizle.

08.02.2014 Tuncay Bozkurt
Gambiya, SenDeGel Gönüllü Proje Koordinatörü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s