Tavuk Çiftliklerimizde Son Hazırlıklar

Bugün son hazırlıkları görmek eksiklikleri tespit edip gerekli müdahalelerde bulunabilmek için önümüzdeki hafta içerisinde faaliyete geçirmeyi hedeflediğimiz 11 yeni tavuk çiftliğimizden 6 tanesini ziyaret ettik. Çiftliklerin işletilmesi ve hayvanların bakımı konularında uzman olan arkadaşımız Samba Bah, proje sorumlularımızdan WACC çalışanı Fatou Ceesay ve proje Müdürümüz Süleyman Tourey’le beraber yaptığımız ziyaretlerde yararlanıcılarımızla bir araya gelerek hayvanların dağıtımı için planladığımız takvimi konuştuk, eksiklerin giderilmesi için neler yapılması gerektiğini anlattık. Hafta sonunda tüm yetiştirme dönemi için gerekli hayvan yemlerini çiftliklerimize ulaştıracağız.Hali hazırda mevcut olan 5 çiftliğimiz ve yeni faaliyete geçireceğimiz 11 tavuk çiftliğimiz ile ilgili kısa bilgileri aşağıda okurlarımız ve destekçilerimizle paylaşıyoruz. Gambiya’dan sevgiler ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Tavukçuluk Projemiz Hakkında Genel Bilgiler: Hali hazırda işletmesi devam eden 5 adet tavuk  çiftliğimiz var. Bunlara bu ay içerisinde 11 yeni çiftlik daha ekleyeceğiz. Her bir tavuk çiftliğinde yaklaşık 75 günlük dönemlerde yetiştirilmesi hedeflenen hayvan sayısı 400 her tavuk çiftliğinin bize ortalama maliyeti ise yemler, yemlikler, hayvanların su içeceği düzenekler ve bazı ilaçlarla beraber 2420 dolar. Mikro kredi olarak verdiğimiz bu para bize her yetiştirme döneminin sonunda taksitlerle geri ödeniyor. İlk 5 çiftliğimizin ilk ödemesini aldık. Üç tür yararlanıcı profilimiz var ve bunlar tamamen yerellerden gelen taleplere göre şekilleniyor. Çifliklerimiz 1- İhtiyacı olan geniş aileler 2-Yerellerde kurulu bulunan dernek benzeri kuruluşlar 3-Direkt bölge halkına ait olmak üzere mevcut komiteler tarafından işletiliyor.

Çiftliklerimiz ve Yararlanıcı Sayılarımız:

Kermama Çiftliğimiz: Buradaki tavuk çiftliğimiz yaklaşık 1000 kişiden oluşan köy halkına ait. Elde edilen gelir oluşturulan komite tarafından köy halkı için kullanılıyor.

Darihairu Çiftliğimiz: Bu çiftliğimiz Youth and Child Empowerement Association isimli bir gençlik grubu tarafından işletiliyor. Bu kuruluşun yaklaşık 35 genç üyesi var.

Soma Çiftliğimiz: Bu çiftliğimiz yaklaşık 20 kişiden oluşan geniş bir aileye ait. Ailenin temel yaşamsal ihtiyaçları için kullanılıyor.

Kubariko Çiftliğimiz: Kubariko çiftliğimiz kadınların devam ettiği bir okuryazarlık sınıfının yararına kullanılıyor. Yararlanıcı sayımız yaklaşık 40 kadın.

Penyem Çiftliğimiz: Penyem çiftliğimiz bölgede bulunan bir yerel çevre derneğine ait. Yaklaşık 30 üyesi olan bu kuruluş çiftliğin gelirini çalışmalarında kullanıyor.

Proje Aşamasındaki Çiftliklerimiz:

Soma Sateeba : Soma Sateaba’da bulunan 20 üyeli bir yerel derneğe ait olacak.

Kwinella Sansankono: 1000’in üzerinde insanın yaşadığı büyük bir köy olan Kwinella Sansankono daki çiftliğimiz doğrudan köy topluluğuna ait olacak. Ve orada ki yerel komite tarafından işletilecek.

Dumbuto: Burada ki çiftliğimiz köyde mevcut olan Village Development Committe’ye ait olacak ve 700 civarında insanın yaşadığı köyde kendileri tarafından geliştirilecek projelerde kullanılacak.

Tankular: 1500 kişilik oldukça yoksul bir köy olan Tankular’da ki çiftliğimiz de köy halkına ait. Hiç bir  hizmetin gitmediği köyde yerel ihtiyaçlar için kullanılacak.

Jalokoto: 500 kişilik köydeki çiftlik köy halkına ait olacak.

Bullock Santanba: Bu çiftliğimiz yaklaşık 20 kişilik bir ailenin geçimi için kullanılacak.

Bullock Village: 1000 kişinin yaşadığı köyde ki çiftlik köyün ihtiyaçları için yerel komite tarafından işletilecek.

Faraba Bantang: yaklaşık 100 üyesi olan bir kadın kuruluşu tarafından işletilecek.

Gidda: Doğrudan aile bireyleri tarafından işletilerek 10 civarında ferdi olan bir ailenin geçimi için kullanılacak.

Kuntaur: Bu çiftlik 1500 kişinin yaşadığı köyde kurulu gençlik derneği tarafından işletilecek ve geliri kalkınma projelerinde kullanılacak.

Busumbala Medina Sankaveh: Yaklaşık 20 kişilik büyük bir ailenin geçimi için kullanılacak.

jalokoto adigebullock santaba mejalokoto1bullock santaba 1jalokoto2jalokoto 3busumbala 1busumbala3bullock village 1bullock village2faraba bantang1faraba bantang3gidda 1gidda2

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s