Pirang Suya Kavuştu!

Pirang’ın Hikayesi;

10 bin’den fazla insanın yaşadığı, Transgambia otoyolunun yaklaşık 6-7 kilometrelik bir bölümünün çevresine yayılmış bir köy-kasaba Pirang.  Yaklaşık 100 kilometre karelik bir alana yayılmış binlerce insanın en temel problemi sağlıklı içilebilir yeterli bir su kaynağından yoksun oluşlarıydı.

Köyde çok sınırlı bazı su kaynakları vardı  ancak bu kaynaklar ihtiyacı karşılamaktan çok uzak olmalarının yanısıra bazıları da halkın, özellikle de çocukların sağlığını ciddi tehdit eden derme çatme açılmış içilebilir olmayan su kaynakları.

Pirang insanları köylerine 50 km uzaklıkta ki ofisimize aylar öncesinde bir dilekçe bırakmış sağlıklı içilebilir içme suyu kaynağına duydukları ihtiyacı dillerinin döndüğünce aktarmış, bizim sorundan haberdar olmamızı sağlamışlardı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir destekçimiz en az gelişmiş ülkelerden olan Gambiya’da bir su kuyusunu finanse etmek istediğini bildirdiğinde Pirang halkına müjdeyi vermeden önce en ekonomik ve sağlıklı koşullarda bu işin üstesinden nasıl geliriz diye çalışmalara başladık.

Daha önce Wurokan İlkokulu ve Dumbuto Kadınlar Bahçesi kuyularını yaptırdığımız müteahhit firmayla anlaşarak inşaatı başlattık.

1     2

Daha başlangıçta gülüyordu yüzler, işin başlaması bitmesi demekti ne de olsa Sen De Gel olarak yaklaşık 3 yıldır Gambiya’dayız, artık Gambiya halkı bizim başlayıp yarım bıraktığımız hiçbir iş olmadığını çok iyi biliyor, bunun Gambiya’nın her yerinde görebileceğiniz temeli atılmış tabelası koyulmuş ama devamı gelmemiş projelerden olmayacağından eminler, biz tabelamızı işi bitirdikten sonra koyarız.

Henüz daha ilk hafta da yaklaşık 6  metreye ulaşmış, ziyaretimizde köyde yaşayan işçilerin de bu çalışmaya sadece iş olarak bakmadıklarına sevinçle şahit olmuştuk. Üç hafta sonra  bitiş noktasındayız…  3. Hafta bir halatla kuyunun dibine 18 mt derinliğe iniyoruz, gülümseyen işçi kardeşimiz karşılıyor bizi..

3     4

Ve  18 Ekim günü büyük gün, açılış yapılacak suyun tadına bakacağız, onların mutluluğunu paylaşacak binlerce insanın yaşamına sevgiyle dokunduğumuzda hayatlarında nasıl da nitelikli değişimler yaratabildiğimizi bir kez daha somut olarak görecek, ve bunu Sen De Gel’in çok sevgili yüreklerini birleştirip insanlık ailesinin ahengine bırakmış üyeleri, destekçileri ile paylaşacağız. Açılış Gambiya’ da her zaman olduğu gibi dualarla başladı, onlar için teşekkür etmenin en hakiki yolu dua. Pirang insanları bu kuyunun yapımı için bütün maddi desteği sağlayan isminin açıklanmasını istemeyen bağışçımıza sonsuz dualarını iletiyorlar.

Sözü biraz’da onlara bırakalım, size onların seslerini ulaştıralım…

Alhagie Takie Touray(köyün yaşlılarından):

5

Herşeyden önce bu projeyi gerçekleştiren Sen De Gel’e,  Türkiye’li kardeşlerimize, duyarlı bağışçınıza çok teşekkür ederim. Sen De Gel’in  burada nasıl çalıştığını,  burayla nasıl ilgilendiklerini gördüm, bizim için çok önemli bir iş yaptılar ama bizim onlara verecek hiçbir şeyimiz yok, sadece teşekkür ediyorum, onlara dua ediyorum. Burada çalışan işçiler de çok iyi çalıştılar çok güvenli ve sağlam bir kuyu oldu, biz de bu kuyuyu korumak için elimizden geleni yapacağız.

Köy Kalkınma Komitesi Başkanı Borry Njie:

6

Köyüm adıma Sen De Gel’e, bağışçınıza ve Cemiyetül Hayr Relief Organisation’a çok teşekkür ediyorum. Su hayattır, yaşam için en temel gereksinimimiz sudur, bize hayat verdiniz, köyümüzde çok fazla sorunumuz, çok fazla ihtiyacımız var bu kuyunun mutluluğunu yaşarken sizden köyümüzü desteklemenizi, bize yardım etmeyi sürdürmenizi istiyorum.

Köy Muhtarı Moro Same Bojang:

7

Muhtar olarak köyüm adına size çok teşekkür ediyorum. Bu kuyu sadece içecek su demek değil bizim için artık köyümüz daha sağlıklı olacak yakınlarda olan 30 yıllık suyu neredeyse bitmiş kuyu hastalıklara neden oluyor, içilebilir olmadığını söylememize rağmen insanlar mecburen orada su biriktikçe onu kullanıyorlar, artık bu sorun ortadan kalktı. Bize güvenli sağlıklı su sağladınız, çalışanlarda çok uğraştı ve burayı çok güzel yaptılar onlara da teşekkür ediyorum. Köyümüzde hala su kuyularına ihtiyacımız var, köyün diğer tarafında bir tane daha kuyu olsa çok iyi olurdu, sizden bizi desteklemeye devam etmenizi istiyorum.

Balla Drammeh(kuyu yapımında çalışan işçi):

8

Bu işte çalıştığım için çok mutluyum, hem köyümde çalışıp para kazandım hem de böyle bir iş yaptığım için köyümün gelişmesine katkı sunmuş oldum. Bu köy çok büyük çok sayıda insan yaşıyor, o nedenle daha fazla sayıda kuyuya ihtiyacımız var, inşallah başka kuyular da yapılır köyümüzde.

Hava Kujabie (Köy Kadınları Temsilcisi):

9

Bu kuyunun yapılmasından kadınlar olarak en çok biz mutlu olduk, Allah hepinize uzun ömürler versin, siz bize yardım ettiniz Allah da sizlere her zaman yardım etsin. Artık  su taşımak için uzaklara gitmeyeceğiz, çok güzel bir kuyumuz var bunları bize sağlayan Sen De Gel’e Ve Bağışçılarınıza çok teşekkür ediyoruz, Pirang kadınları adına şükranlarımı iletiyorum.

Asiatou Kijera(köylü):

10

Hepinize dua ediyorum bundan böyle her dua ettiğimizde sizin içinde dua edeceğiz, bizim için çok önemli bu kuyu, bizim hayalimizi gerçekleştirdiniz, Allah sizin aracılığınızla bizim dualarımızı kabul etti biz de artık hep sizin için dua edeceğiz.

Lamin Fatty(Tamirci Pompayı Sabitleyen Kişi):

11

Ben yerel bir tamirciyim ama su kaynakları departmanıyla çalışıyorum, tamir bakım gerektiğinde onlar adına ben yapıyorum. Bu bölgeyi çok iyi biliyorum burada gerçekten bir kuyu önemliydi. Su kaynakları departmanında direktörle konuştum, bana kuyuyu sordu ben de kuyunun gerçekten çok güzel olduğunu, köye temiz güvenli bir su sağlayacağını söyledim.

Mr. Barra (Müteahhit Firma yetkililerinden):

12

İbrahima Burama Bah(CHRO Well Coordinator):

13

Normal de ben de bakım ve kullanımla ilgili konuşurum ama Lamin Fatty ve Barra bana söyleyecek söz bırakmadılar. Biz Cemiyetul Hayr Relief Organisation olarak yaklaşık 3 ay önce Sen De Gel ile aktif çalışmaya başladık. Bu beraber bitirdiğimiz 3. Kuyu iki gün sonra da Soma New Town’da da bir açılış yapacağız 4 olacak. Ayrıca beraber hayata geçirdiğimiz bir hayvancılık projemiz var. Bu kuyuya  ne kadar ihtiyacınız olduğunu biliyoruz. Biz sizden çabalarımıza karşılık bir şey beklemiyoruz bize sadece dualarınız yeter.

Pirang Suya Kavuştu!” için bir yanıt

  1. Geri bildirim: Su Kuyuları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s