Mikro Kredi’yle Buzdolabı öyküsü: Buzdolabı var, dilenmek yok!

Fatou Bintou’nun eşi uzun yıllar önce ölür. Geride 6 çocuk, ailenin bakımını üstlendiği iki yeğen ve bir torun kalır. Bintou, bir süre kocasından kalan dükkanı idare etmeye çalışsa da çocuklar evde tek başlarına bırakılamayacak kadar küçüktür. Ayrıca daha önce hiçbir iş yeri idare etmemiştir ve kalan borçları ancak dükkanı satarak kapatabilecektir.

image001

Dükkandan gelen para onları bir süre idare eder. Bu sırada Bintou kocasının akrabaları ile aynı compund’da (Gambiya’da bahçe içinde, yan yana odalardan oluşan ev kompleksi) yaşamaktadır ama akrabalar kocasının ölümünden sonra aileye destek vermek istemez. 9 çocukla birlikte, compund’ın ancak iki odasını kullanmalarına izin verilir. Tüm maddi yardımlar kesilir ve aile kaderine terk edilir.

Böylece yıllar sürecek uzun ve zorlu bir hayat mücadelesi başlar. Çocuklar okulu bırakır; büyük olanlar pazarda, otobüslerde çalışarak aileye destek vermeye çalışır. Fatou Bintou evde hazırladığı meyve sularını satmaya çalışsa da tropikal iklimde elzem olan buzdolabına sahip olmadığı için işe devam edemez. Böylece küçük çocuklarını yanına alarak sokaklarda dilenmeye başlar. 

Brikama’nın dış mahallelerinden birinde yaşayan Fatou Bintou, bugün Sen-De-Gel’in Buzdolabı Projesi yararlanıcılarından biri. Yer olmadığı için buzdolabını evinde tutamıyor ama bir sokak ötedeki depoya küçük bir kira ödeyerek hazırladığı ürünleri saklıyor. Bintou, projenin ailesine sağladığı desteği şöyle anlatıyor: “Artık bir işim var ve dilenmiyorum. Bundan daha güzel bir duygu olamaz. Kazandığım paranın bir kısmı deponun kirasına ve elektriğe gidiyor, biriktirmek için elimde çok fazla para kalmıyor; ama şu anda ailemi doyuracak kadar kazanabiliyorum.”

Bintou, Gambiya’da okulların açıldığı Eylül ayıyla birlikte işlerinin de arttığını söylüyor. Bugünlerde bölgedeki bazı okulları ziyaret ederek bahçelerinde satış yapmak için okul idarelerinden izin istediğini anlatıyor. “Şimdiye dek bir okuldan izin almayı başardım. Eğer 1-2 okulla daha anlaşırsam o zaman çocuklarımın eğitim masraflarını da karşılayacağım” diyor. 

image002

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s